Vrtání do panelu a obkladů

Samozřejmě Vám vyvrtám potřebné otvory pro zavěšení poliček a skříněk i do panelu. Mohu Vám vyvrtat prostupy pro kabely do panelu až do průměru 24mm. V případě potřeby i větší, jestliže zeď není příliš silná.

Pro věšení předmětů obzvláště větší váhy není žádná zeď lepší než betonová. V jiných zdech je někdy potřeba používat specielní hmoždinky, chemické kotvy a podobně, což v panelu není třeba. 

Zákazníci se většinou diví, že díru co soused vrtá hodinu a celý dům se modlí aby už byl hotov, má řemeslník vyvrtáno za 3 vteřiny.

Ani panel ale není bez problémů. Je třeba si například uvědomit, že panelové stropy jsou vybaveny řadou kruhových odlehčovacích tunelů. V některém místě stropu je tedy síla panelu na celou sílu stropu, ale v některém může být síla cca 2cm. S tímto je třeba počítat při zavěšování těžkých předmětů jako jsou cvičební hrazdy, boxovací pytle, závěsná křesla a podobně.

Při vrtání děr v koupelně do obkladu začíná dnes být problém s používanými materiály na obklad. Používají se velkoplošné formáty, které jsou velmi tvrdé a mají slinutý povrch. Do těchto obkladů už pak nelce vrat díry klasickým způsobem, ale musejí být frézovány ( ať už za sucha či za mokra ). Na toto je třeba speciálních fréz, které jsou velmi drahé a mají jen omezený počet vyvrtaných otvorů. V praxi to pak znamená, že jedna díra může zákazníka stát například 60-80 Kč, ale i více. Proto je v těchto případech lepší pro uchycení různých věšáků a podobně použít způsob lepením. Prodejci mají v nabídce celou řadu těchto věšáků, které mají součástí výrobku již i lepící sadu.